Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Ozon
Nr: 3
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2005
że Wanda, nasza narodowa bohaterka, rzuciła się do Wisły? Czytamy też, że prochy Żydów spalonych w Oświęcimiu Niemcy wrzucali do rzeki Soły. Wpadającej do Wisły. Niemcom zależało na tym, aby rozmyć, rozetrzeć wszelki ślad po tych spalonych kościach. Ale ślady są. Prochy Wandy łączą się z prochami Żydów. Hitler dokonał ludobójstwa na naszych ziemiach. Maria Czapska napisała, że właśnie dlatego nikt nie może nas zwolnić z obowiązku pamiętania o tym.
Z perspektywy historii pewnie tak. Ale mnie interesuje też doraźna perspektywa polityki, która symbole wykorzystuje do swoich celów. Jest Holocaust oświęcimski, ale na ulicy widzę działaczy skandujących o "holocauście aborcyjnym".
- To
że Wanda, nasza narodowa bohaterka, rzuciła się do Wisły? Czytamy też, że prochy Żydów spalonych w Oświęcimiu Niemcy wrzucali do rzeki Soły. Wpadającej do Wisły. Niemcom zależało na tym, aby rozmyć, rozetrzeć wszelki ślad po tych spalonych kościach. Ale ślady są. Prochy Wandy łączą się z prochami Żydów. Hitler dokonał ludobójstwa na naszych ziemiach. Maria Czapska napisała, że właśnie dlatego nikt nie może nas zwolnić z obowiązku pamiętania o tym. &lt;/&gt;<br>&lt;who3&gt;Z perspektywy historii pewnie&lt;/&gt; tak. Ale mnie interesuje też doraźna perspektywa polityki, która symbole wykorzystuje do swoich celów. Jest Holocaust oświęcimski, ale na ulicy widzę działaczy skandujących o "holocauście aborcyjnym". &lt;/&gt;<br>&lt;who4&gt;- To
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!