Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Kultura
Nr: 5(500)
Miejsce wydania: Paryż
Rok: 1989
ludzkich praw. Na całym świecie kładzie się coraz większy nacisk na inicjatywę jednostki i politycznie niezależną solidarność społeczną, a jest to odbiciem lepszego zrozumienia faktu, że najwznioślejsze marzenia ludzkości mogą przemienić się w koszmar, jeśli dogmatyczne i wszechmocne państwo stanie się przedmiotem czci jako główny motor dziejów.
Z katastrofalnego zetknięcia ludzkości z komunizmem, jakie nastąpiło w dwudziestym wieku, płynie zatem nauka bolesna, lecz niesłychanie ważna: utopijna inżynieria społeczna koliduje w sposób zasadniczy ze złożonością kondycji ludzkiej, a siły twórcze społeczeństwa rozkwitają najlepiej, gdy władza polityczna jest ograniczona.



Dzięki tej podstawowej lekcji wydaje się tym bardziej prawdopodobne, że to demokracja - a nie
ludzkich praw. Na całym świecie kładzie się coraz większy nacisk na inicjatywę jednostki i politycznie niezależną solidarność społeczną, a jest to odbiciem lepszego zrozumienia faktu, że najwznioślejsze marzenia ludzkości mogą przemienić się w koszmar, jeśli dogmatyczne i wszechmocne państwo stanie się przedmiotem czci jako główny motor dziejów.<br> Z katastrofalnego zetknięcia ludzkości z komunizmem, jakie nastąpiło w dwudziestym wieku, płynie zatem nauka bolesna, lecz niesłychanie ważna: utopijna inżynieria społeczna koliduje w sposób zasadniczy ze złożonością kondycji ludzkiej, a siły twórcze społeczeństwa rozkwitają najlepiej, gdy władza polityczna jest ograniczona.<br><br>&lt;page nr=75&gt;<br><br> Dzięki tej podstawowej lekcji wydaje się tym bardziej prawdopodobne, że to demokracja - a nie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego