Typ tekstu: Książka
Autor: Heller Michał
Tytuł: Usprawiedliwienie wszechświata
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1982
chwilą, gdy ludzkość dokonała moralnego wyboru Prawdy jako naczelnej wartości, to racjonalność, czyli szacunek dla Prawdy, powinna stać się regułą obowiązującą we wszystkich dziedzinach życia społecznego i międzynarodowego. I tu powstaje niepokojące pytanie, pytanie, w dużej mierze retoryczne: czy my, jako ludzkość, jesteśmy zawsze racjonalni?
Spójrzmy na szeroko pojętą historię ludzkości: dzieje polityki, ekonomii, religii, nauki, filozofii. We wszystkich dziedzinach ludzkiego życia racjonalizm miesza się z irracjonalizmem, mądrość z głupotą, światło z ciemnością. Nawet w historii religii, tam gdzie przecież wartość powinna być Wartością, nie brak czarnych plam i wstydliwych kart.
Wielu filozofów, od Platona począwszy, zamierzało reformować świat w imię
chwilą, gdy ludzkość dokonała moralnego wyboru Prawdy jako naczelnej wartości, to racjonalność, czyli szacunek dla Prawdy, powinna stać się regułą obowiązującą we wszystkich dziedzinach życia społecznego i międzynarodowego. I tu powstaje niepokojące pytanie, pytanie, w dużej mierze retoryczne: czy my, jako ludzkość, jesteśmy zawsze racjonalni?<br>Spójrzmy na szeroko pojętą historię ludzkości: dzieje polityki, ekonomii, religii, nauki, filozofii. We wszystkich dziedzinach ludzkiego życia racjonalizm miesza się z irracjonalizmem, mądrość z głupotą, światło z ciemnością. Nawet w historii religii, tam gdzie przecież wartość powinna być Wartością, nie brak czarnych plam i wstydliwych kart.<br>Wielu filozofów, od Platona począwszy, zamierzało reformować świat w imię
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego