Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok: 2003
się kości w miękkie tkanki, towarzyszące doskonaleniu aparatu mięśniowego i uelastycznieniu okryw ciała, doprowadziło do rozluźnienia połączeń między nimi. Kość szczękowa (maxilla) utraciła w ten sposób ścisły związek z resztą okryw czaszki. Wraz z żuchwą pozostała jednak w połączeniu stawowym ze znajdującym się głębiej zespołem kości (suspensorium), pochodzącym z przemian łuku gnykowego.
Otwarcie pyska automatycznie powoduje odtąd symetryczne rozwarcie jego obramienia z kości zębowych i żuchwy oraz przesunięcie stawu szczękowego ku przodowi i na zewnątrz. Objętość jamy gębowej powiększa się wtedy nagle, zasysając do wnętrza wodę wraz z pokarmem.
To było zapewne kluczowe konstrukcyjne udoskonalenie, które dało tak wielki impet ekspansji
się kości w miękkie tkanki, towarzyszące doskonaleniu aparatu mięśniowego i uelastycznieniu okryw ciała, doprowadziło do rozluźnienia połączeń między nimi. Kość szczękowa (maxilla) utraciła w ten sposób ścisły związek z resztą okryw czaszki. Wraz z żuchwą pozostała jednak w połączeniu stawowym ze znajdującym się głębiej zespołem kości (suspensorium), pochodzącym z przemian łuku gnykowego.<br>Otwarcie pyska automatycznie powoduje odtąd symetryczne rozwarcie jego obramienia z kości zębowych i żuchwy oraz przesunięcie stawu szczękowego ku przodowi i na zewnątrz. Objętość jamy gębowej powiększa się wtedy nagle, zasysając do wnętrza wodę wraz z pokarmem.<br>To było zapewne kluczowe konstrukcyjne udoskonalenie, które dało tak wielki impet ekspansji
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego