Typ tekstu: Książka
Autor: Jania Jacek
Tytuł: Zrozumieć lodowce
Rok: 1996
Ziemi! Na pozostałą jedną czwartą składają się głównie wody podziemne (24,5% wszystkich wód słodkich), jeziora (zaledwie 0,3%), rzeki (0,03%) oraz wilgoć glebowa i para wodna w atmosferze. Lód i lodowce są zatem nie tylko egzotycznym i niezmiernie ciekawym zjawiskiem przyrodniczym, ale stanowią bardzo ważne dla ludzi, wielkie magazyny wody słodkiej (łącznie 29,2 mln km3 wody).
Gdzie w przyrodzie można odnaleźć zestaloną wodę? Jak się okaże, środowisk, w których można znaleźć kryształy lodu, jest znacznie więcej niż to wynikałoby z potocznych obserwacji.
Nasze poszukiwania zaczniemy od atmosfery. Parowanie wód otwartych, gleby i roślin, a także sublimacja z powierzchni
Ziemi! Na pozostałą jedną czwartą składają się głównie wody podziemne (24,5% wszystkich wód słodkich), jeziora (zaledwie 0,3%), rzeki (0,03%) oraz wilgoć glebowa i para wodna w atmosferze. Lód i lodowce są zatem nie tylko egzotycznym i niezmiernie ciekawym zjawiskiem przyrodniczym, ale stanowią bardzo ważne dla ludzi, wielkie magazyny wody słodkiej (łącznie 29,2 mln km&lt;hi rend="upper"&gt;3&lt;/&gt; wody).<br>Gdzie w przyrodzie można odnaleźć zestaloną wodę? Jak się okaże, środowisk, w których można znaleźć kryształy lodu, jest znacznie więcej niż to wynikałoby z potocznych obserwacji.<br>Nasze poszukiwania zaczniemy od atmosfery. Parowanie wód otwartych, gleby i roślin, a także sublimacja z powierzchni
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego