Typ tekstu: Książka
Autor: Łęcki Włodzimierz
Tytuł: Wielkopolska
Rok: 1997
1621-23. Prezbiterium ze sklepieniem krzyżowo-żebrowym niższe i węższe od nawy, wzniesione ok. 1337, nawa z XVw. nakryta płaskim stropem w miejsce pierwotnego sklepienia gotyckiego. Na belce w gotyckim łuku tęczowym późnogotycka grupa pasyjna z pocz. XVIw. W 1955-60 na ścianach odsłonięto polichromię.
Składają się na nią liczne malowidła powstałe w 6 fazach: od XIV do XIXw. Najciekawsza jest scena Sądu Ostatecznego, cenny dokument historii kultury regionu z akcentami satyrycznymi i humorystycznymi: z postaciami chłopów i mieszczan, widokiem wnętrza karczmy, skąd diabeł zabiera księdza pijącego z chłopami i karczmarkę oszukującą na miarach.
Potępionych diabły uzbrojone w trójzębne widły odwożą
1621-23. Prezbiterium ze sklepieniem krzyżowo-żebrowym niższe i węższe od nawy, wzniesione ok. 1337, nawa z XVw. nakryta płaskim stropem w miejsce pierwotnego sklepienia gotyckiego. Na belce w gotyckim łuku tęczowym późnogotycka grupa pasyjna z pocz. XVIw. W 1955-60 na ścianach odsłonięto polichromię.<br>Składają się na nią liczne malowidła powstałe w 6 fazach: od XIV do XIXw. Najciekawsza jest scena Sądu Ostatecznego, cenny dokument historii kultury regionu z akcentami satyrycznymi i humorystycznymi: z postaciami chłopów i mieszczan, widokiem wnętrza karczmy, skąd diabeł zabiera księdza pijącego z chłopami i karczmarkę oszukującą na miarach.<br>Potępionych diabły uzbrojone w trójzębne widły odwożą
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego