Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Mówią wieki
Nr: 3
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1995
na biskupa misyjnego tego kraju. Oprócz niego być może przez jakiś czas przebywał w Szwecji Liafdag - biskup duńskiego Ribe. Odinkar Starszy prowadził także działalność misyjną, ale nie udało mu się nawrócić panującego w drugiej połowie X w. Eryka Segersäll (zm. ok. 995 r.), żonatego z siostrą Bolesława Chrobrego. Następstwem tego mariażu nie stał się jednak chrzest Eryka, przeciwnie, był on wrogo nastawiony wobec chrześcijan. Dał się co prawda ochrzcić w Danii (zapewne ok. 990 r.), ale przed śmiercią powrócił do wiary przodków. Siostrzeniec Odinkara Starszego - Odinkar Młodszy, biskup misyjny Ribe (ok. 1000-1043) również próbował nawracać Szwedów.
Mimo prób chrystianizacyjnych podejmowanych
na biskupa misyjnego tego kraju. Oprócz niego być może przez jakiś czas przebywał w Szwecji Liafdag - biskup duńskiego Ribe. Odinkar Starszy prowadził także działalność misyjną, ale nie udało mu się nawrócić panującego w drugiej połowie X w. Eryka Segersäll (zm. ok. 995 r.), żonatego z siostrą Bolesława Chrobrego. Następstwem tego mariażu nie stał się jednak chrzest Eryka, przeciwnie, był on wrogo nastawiony wobec chrześcijan. Dał się co prawda ochrzcić w Danii (zapewne ok. 990 r.), ale przed śmiercią powrócił do wiary przodków. Siostrzeniec Odinkara Starszego - Odinkar Młodszy, biskup misyjny Ribe (ok. 1000-1043) również próbował nawracać Szwedów.<br>Mimo prób chrystianizacyjnych podejmowanych
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!