Typ tekstu: Książka
Autor: Zięba Maciej
Tytuł: Niezwykły pontyfikat
Rok: 1997
który z poklaskiem tłumu obiecuje przywrócenie porządku, i w ten sposób rodzi się tyrania. Dlatego Jan Paweł II pisze, że demokracja, której filozofią polityczną jest relatywizm, łatwo zamienia się w zakamuflowany bądź jawny totalitaryzm. Demokracja jest piękną, ale delikatną i wiotką rośliną i jeżeli rośnie na ruchomych piaskach, to szybko marnieje. Ona ze swej natury potrzebuje stałego gruntu, tzn. etycznego fundamentu.
Jak wyznaczyć te podstawy etyczne demokracji, o których Ojciec mówi? Kto ma je ustanawiać? Czy są one uniwersalne, czy też są tylko refleksem kultury i tradycji danego społeczeństwa, danej cywilizacji?
Oczywiście, że konkretne rozumienie demokracji określa kultura, ale istnieje też
który z poklaskiem tłumu obiecuje przywrócenie porządku, i w ten sposób rodzi się tyrania. Dlatego Jan Paweł II pisze, że demokracja, której filozofią polityczną jest relatywizm, łatwo zamienia się w zakamuflowany bądź jawny totalitaryzm. Demokracja jest piękną, ale delikatną i wiotką rośliną i jeżeli rośnie na ruchomych piaskach, to szybko marnieje. Ona ze swej natury potrzebuje stałego gruntu, tzn. etycznego fundamentu.<br>Jak wyznaczyć te podstawy etyczne demokracji, o których Ojciec mówi? Kto ma je ustanawiać? Czy są one uniwersalne, czy też są tylko refleksem kultury i tradycji danego społeczeństwa, danej cywilizacji?<br>Oczywiście, że konkretne rozumienie demokracji określa kultura, ale istnieje też
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego