Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Przekrój
Nr: 2930
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 2001
2001


Piękne i mądre historie
Rozmowa z pisarzem Andrzejem Sapkowskim
Czy lubi pan Tolkiena?
Bardzo. Ci, co go poznali, dzielą się na takich, którzy go kochają, i na takich, którzy go nienawidzą. Tolkien raz przeczytany nikogo nie zostawia obojętnym. Ktoś ładnie powiedział, że wielokrotnie oddawaliśmy honory odkrywcom i eksploratorom, złodziejom maszerującym pod sztandarami imperium. Najwyższy czas wyrazić hołd poszukiwaczom i kolonizatorom marzeń. Tolkien zrehabilitował fantazję. Przed nim czyniono to pod przykrywką alegorii czy marzeń sennych. On powiedział krótko: dla kreacji literackiej nie ma granic.
Tolkien uważał się za chrześcijanina, czego konsekwencją - jak mówią krytycy - jest rozwinięcie przez niego filozofii mitu.
Jest
2001&lt;/&gt;&lt;/&gt;<br><br><br>&lt;div type="convers" sub="culture" sex="m"&gt;&lt;tit&gt;Piękne i mądre historie&lt;/&gt;<br>&lt;intro&gt;Rozmowa z pisarzem Andrzejem Sapkowskim&lt;/&gt;<br>&lt;who1&gt;Czy lubi pan &lt;name type="person"&gt;Tolkiena&lt;/&gt;?&lt;/&gt;<br>&lt;who2&gt;Bardzo. Ci, co go poznali, dzielą się na takich, którzy go kochają, i na takich, którzy go nienawidzą. &lt;name type="person"&gt;Tolkien&lt;/&gt; raz przeczytany nikogo nie zostawia obojętnym. Ktoś ładnie powiedział, że wielokrotnie oddawaliśmy honory odkrywcom i eksploratorom, złodziejom maszerującym pod sztandarami imperium. Najwyższy czas wyrazić hołd poszukiwaczom i kolonizatorom marzeń. &lt;name type="person"&gt;Tolkien&lt;/&gt; zrehabilitował fantazję. Przed nim czyniono to pod przykrywką alegorii czy marzeń sennych. On powiedział krótko: dla kreacji literackiej nie ma granic.&lt;/&gt;<br>&lt;who1&gt;&lt;name type="person"&gt;Tolkien&lt;/&gt; uważał się za chrześcijanina, czego konsekwencją - jak mówią krytycy - jest rozwinięcie przez niego filozofii mitu.&lt;/&gt;<br>&lt;who2&gt;Jest
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego