Typ tekstu: Książka
Autor: Kusch Włodzimierz
Tytuł: Co o promieniowaniu wiedzieć powinniśmy
Rok: 1998
jednym i drugim.
Prawdopodobieństwo absorbcji fotonu przez atom w wyniku oddziaływania fotoelektrycznego wzrasta gwałtownie z liczba atomową absorbentów Z (zmienia się w przybliżeniu jak Z5), jest ono małe przy wysokich energiach i rośnie przy niskich, co ilustruje rys. 19. Zapamiętajmy więc: kwanty o energii do kilkuset keV są pochłaniane w materii głównie dzięki oddziaływaniu fotoelektrycznemu, którego skuteczność w sposób istotny zależy od liczby atomowej materiału absorbującego.
Mierząc energie fotoelektronów uwalnianych z atomu możemy określić energie monoenergetycznych fotonów, które to oddziaływanie wywołało, korzysta się z tego powszechnie w spektroskopii gamma.
Efekt Comptona.
W miarę wzrostu energii kwantów efekt fotoelektryczny traci na znaczeniu
jednym i drugim.<br>Prawdopodobieństwo absorbcji fotonu przez atom w wyniku oddziaływania fotoelektrycznego wzrasta gwałtownie z liczba atomową absorbentów Z (zmienia się w przybliżeniu jak Z5), jest ono małe przy wysokich energiach i rośnie przy niskich, co ilustruje rys. 19. Zapamiętajmy więc: kwanty o energii do kilkuset keV są pochłaniane w materii głównie dzięki oddziaływaniu fotoelektrycznemu, którego skuteczność w sposób istotny zależy od liczby atomowej materiału absorbującego.<br>Mierząc energie fotoelektronów uwalnianych z atomu możemy określić energie monoenergetycznych fotonów, które to oddziaływanie wywołało, korzysta się z tego powszechnie w spektroskopii gamma.<br>&lt;tit&gt;Efekt Comptona.&lt;/&gt;<br>W miarę wzrostu energii kwantów efekt fotoelektryczny traci na znaczeniu
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego