Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Rzeczpospolita
Nr: 02.05
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
korzystny. Nowojorski sędzia federalny Edward Korman uznał argumenty strony polskiej, że naszemu państwu przysługuje tzw. immunitet absolutny. Zgodnie z nim obce państwo nie może być pozywane przez sądy amerykańskie.
- Kwestia immunitetu absolutnego jest zasadnicza dla naszej sprawy. Od orzeczenia, czy przysługuje on Polsce, czy nie, zależy ostateczne rozstrzygnięcie - powiedział nam mec. Witold Daniłowicz z kancelarii White & Case, która reprezentuje skarb państwa.
Kluczem do sprawy jest amerykańska ustawa z 1976 r., która pozwala na pozywanie państw obcych w USA, ale tylko w wyjątkowych wypadkach.
Sądy amerykańskie sprawdzają więc najpierw, czy takie wyjątkowe sytuacje miały miejsce. W sprawie żydowskiego mienia muszą także zdecydować
korzystny. Nowojorski sędzia federalny &lt;name type="person"&gt;Edward Korman&lt;/&gt; uznał argumenty strony polskiej, że naszemu państwu przysługuje tzw. immunitet absolutny. Zgodnie z nim obce państwo nie może być pozywane przez sądy amerykańskie.<br>&lt;q&gt;- Kwestia immunitetu absolutnego jest zasadnicza dla naszej sprawy. Od orzeczenia, czy przysługuje on &lt;name type="place"&gt;Polsce&lt;/&gt;, czy nie, zależy ostateczne rozstrzygnięcie&lt;/&gt; - powiedział nam mec. &lt;name type="person"&gt;Witold Daniłowicz&lt;/&gt; z kancelarii &lt;name type="org"&gt;White &amp; Case&lt;/&gt;, która reprezentuje skarb państwa.<br>Kluczem do sprawy jest amerykańska ustawa z 1976 r., która pozwala na pozywanie państw obcych w &lt;name type="place"&gt;USA&lt;/&gt;, ale tylko w wyjątkowych wypadkach.<br>Sądy amerykańskie sprawdzają więc najpierw, czy takie wyjątkowe sytuacje miały miejsce. W sprawie żydowskiego mienia muszą także zdecydować
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego