Typ tekstu: Książka
Autor: Ziomek Jerzy
Tytuł: Renesans
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1973
materiału - elocutio. W tym względzie pytanie o oryginalność Odprawy należy nieco zmodyfikować: zamiarem Kochanowskiego było stworzenie w języku polskim tragedii "regularnej", a więc takiej, która, respektując zasady dramatopisarskie antyku, polską "elokucją" dorównałaby wzorom uznanym za niedościgłe. Ambicją taką mierzył Kochanowski wysoko, a Zamoyski, który w czas docenił Odprawę, dał dowód mecenasowskiej gorliwej mądrości. Zważmy bowiem, że sztandarowy utwór humanizmu, pierwsza regularna tragedia włoska, Sofonisba Giangiorgia Trissina, napisana została w 1515 r., wydrukowana w 1524, a wystawiona dopiero w 1562, czyli dwanaście lat po śmierci autora. Gdyby nie Zamoyski, podobny los mógłby spotkać i Odprawę.
Trissino mógł być poniekąd wzorem Kochanowskiemu dla
materiału - elocutio. W tym względzie pytanie o oryginalność Odprawy należy nieco zmodyfikować: zamiarem Kochanowskiego było stworzenie w języku polskim tragedii "regularnej", a więc takiej, która, respektując zasady dramatopisarskie antyku, polską "elokucją" dorównałaby wzorom uznanym za niedościgłe. Ambicją taką mierzył Kochanowski wysoko, a Zamoyski, który w czas docenił Odprawę, dał dowód mecenasowskiej gorliwej mądrości. Zważmy bowiem, że sztandarowy utwór humanizmu, pierwsza regularna tragedia włoska, Sofonisba Giangiorgia Trissina, napisana została w 1515 r., wydrukowana w 1524, a wystawiona dopiero w 1562, czyli dwanaście lat po śmierci autora. Gdyby nie Zamoyski, podobny los mógłby spotkać i Odprawę.<br>Trissino mógł być poniekąd wzorem Kochanowskiemu dla
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Zapraszamy do udziału w zabawie!

Wybierz słowo
Ile masz lat?
Honorowy Mecenas Plebiscytu

Pobierz e-book "Chwytaj mem" Bartka Chacińskiego!

Honorowy Mecenas Plebiscytu
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych uczestników plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących prawach, dostępne jest w Regulaminie. W przypadku wyrażenia zgód marketingowych współadministratorami danych są Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. oraz ePWN Sp. z o.o., na zasadach określonych w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2023"!