Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Powszechny
Nr: 46
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 1994
w kwestii istnienia Boga, papież Wojtyła przypomina sobie liczne dyskusje z udziałem - jakże znakomitym! - księdza Kłósaka.
Ale potem ta linia sporu jakby odeszła, zasadnicza debata toczyła się o człowieka.
Głos profesora Wojtyły w tym względzie brzmiał bardzo oryginalnie, nie tylko na polskim gruncie.
Klasyczne chrześcijaństwo (tomistyczne) traktowało antropologię jako uszczegółowienie metafizyki: człowiek jest to taki osobliwy gatunek animal, ze znamionami osobliwymi rationale, które trzeba opisać i wyjaśnić.
Oczywiście, pogląd ten chrześcijaństwo dzieliło z całą myślą klasyczną, gdzie człowiek był rozpatrywany jako część Kosmosu.
Antropologia, jaką odnajdujemy na kartach prac profesora Karola Wojtyły, jest nie tylko kontynuacją pewnej wizji metafizycznej, gdzie człowiek
w kwestii istnienia Boga, papież Wojtyła przypomina sobie liczne dyskusje z udziałem - jakże znakomitym! - księdza Kłósaka.<br>Ale potem ta linia sporu jakby odeszła, zasadnicza debata toczyła się o człowieka.<br>Głos profesora Wojtyły w tym względzie brzmiał bardzo oryginalnie, nie tylko na polskim gruncie.<br>Klasyczne chrześcijaństwo (tomistyczne) traktowało antropologię jako uszczegółowienie metafizyki: człowiek jest to taki osobliwy gatunek &lt;orig&gt;animal&lt;/&gt;, ze znamionami osobliwymi &lt;orig&gt;rationale&lt;/&gt;, które trzeba opisać i wyjaśnić.<br>Oczywiście, pogląd ten chrześcijaństwo dzieliło z całą myślą klasyczną, gdzie człowiek był rozpatrywany jako część Kosmosu.<br>Antropologia, jaką odnajdujemy na kartach prac profesora Karola Wojtyły, jest nie tylko kontynuacją pewnej wizji metafizycznej, gdzie człowiek
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego