Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Życie Literackie
Nr: 18
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 1979
wchodźmy w tym miejscu rozważań w skomplikowane kwestie twórczości i społecznych uwarunkowań oraz szans jej rozwoju. Poprzestańmy na stwierdzeniu, że do ustaleń Galbraitha w tym miejscu dodaliśmy sygnał o poczuciu ubezwłasnowolnienia, którego przyczynę należy widzieć w wadach struktur społecznych, w ich od półwiecza zupełnym spetryfikowaniu, mimo zewnętrznej mobilności społeczeństwa.
Mieszkańcy metropolii kapitalistycznego świata uwikłani są w zagrożenia wynikające z faktu, iż dalszy rozwój dotychczas praktykowaną drogą może tylko spotęgować poczucie, że jest się dodatkiem do maszyn lub ich agregatów. Logika alienacji człowieka pracującego w tym systemie nie traci swych apokaliptycznych perspektyw. Na szczególną właściwość tej sytuacji zwraca uwagę Erich Fromm:

Nuda
wchodźmy w tym miejscu rozważań w skomplikowane kwestie twórczości i społecznych uwarunkowań oraz szans jej rozwoju. Poprzestańmy na stwierdzeniu, że do ustaleń &lt;name type="person"&gt;Galbraitha&lt;/&gt; w tym miejscu dodaliśmy sygnał o poczuciu ubezwłasnowolnienia, którego przyczynę należy widzieć w wadach struktur społecznych, w ich od półwiecza zupełnym spetryfikowaniu, mimo zewnętrznej mobilności społeczeństwa.<br> Mieszkańcy metropolii kapitalistycznego świata uwikłani są w zagrożenia wynikające z faktu, iż dalszy rozwój dotychczas praktykowaną drogą może tylko spotęgować poczucie, że jest się dodatkiem do maszyn lub ich agregatów. Logika alienacji człowieka pracującego w tym &lt;page nr=4&gt; systemie nie traci swych apokaliptycznych perspektyw. Na szczególną właściwość tej sytuacji zwraca uwagę &lt;name type="person"&gt;Erich Fromm&lt;/&gt;:<br>&lt;gap&gt;<br> Nuda
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego