Typ tekstu: Książka
Autor: Kosidowski Zenon
Tytuł: Opowieści bibilijne
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1963
problemem otwartym. Przeważa jednak zdanie, że Izraelici zapożyczyli go od Kananejczyków wraz z kultem Baala, Asztarte i innych bóstw fenickich.
Przypuszcza się, że pierwotną ojczyzną profetyzmu była Frygia w Azji Mniejszej, skąd przedostał się on następnie do Fenicji i Kanaanu. W pierwszej Księdze Królewskiej (18, 19) czytamy, że królowa Izebel miała na swoim utrzymaniu 450 proroków fenickich. Wypada zresztą zaznaczyć, że profetyzm podobnego typu nie był obcy również innym narodom.
Przypominamy tu tylko orgiastyczne misteria na cześć Apollina i Dionizosa. Herodot pisze o natchnionych mężach, którzy chodzili po Grecji i prorokowali w heksametrach.
Nabizm przybierał w Izraelu formy czasami niesamowite. Prorok Ozeasz (VII wiek
problemem otwartym. Przeważa jednak zdanie, że Izraelici zapożyczyli go od Kananejczyków wraz z kultem Baala, Asztarte i innych bóstw fenickich.<br>Przypuszcza się, że pierwotną ojczyzną profetyzmu była Frygia w Azji Mniejszej, skąd przedostał się on następnie do Fenicji i Kanaanu. W pierwszej Księdze Królewskiej (18, 19) czytamy, że królowa Izebel miała na swoim utrzymaniu 450 proroków fenickich. Wypada zresztą zaznaczyć, że profetyzm podobnego typu nie był obcy również innym narodom.<br>Przypominamy tu tylko orgiastyczne misteria na cześć Apollina i Dionizosa. Herodot pisze o natchnionych mężach, którzy chodzili po Grecji i prorokowali w heksametrach.<br>Nabizm przybierał w Izraelu formy czasami niesamowite. Prorok Ozeasz (VII wiek
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego