Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Płomyk
Nr: 11
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1953
nitek - i przyfastrygować. Teraz dopiero można robić mereżkę cienką nitką, nabierając na igłę po kilka nitek i załapując obręb. Przy brzegu wykonujemy mereżkę jednostronną, jak na rys. 1 i 2.
Jeżeli chusteczka ma mieć brzeg dziergany robimy dwa załamania: pierwsze w odległości 5 mm od brzegu, drugie o 5-7 mm wyżej. Między tymi załamaniami rysujemy ząbki, jak na rys. 4, przy pomocy 1 grosza. Dla umocnienia obwodzimy ząbki ściegiem przed igłą, następnie dziergamy równo, nie przyciągając zbytnio nitki. Po obdzierganiu materiał zbędny na brzegu ostrożnie odcinamy. Jeden róg chusteczki można ozdobić haftem.
Mereżką możemy także ozdobić chusteczkę obdzierganą. Wtedy wyciągamy
nitek - i przyfastrygować. Teraz dopiero można robić mereżkę cienką nitką, nabierając na igłę po kilka nitek i załapując obręb. Przy brzegu wykonujemy mereżkę jednostronną, jak na rys. 1 i 2. <br>Jeżeli chusteczka ma mieć brzeg dziergany robimy dwa załamania: pierwsze w odległości 5 mm od brzegu, drugie o 5-7 mm wyżej. Między tymi załamaniami rysujemy ząbki, jak na rys. 4, przy pomocy 1 grosza. Dla umocnienia obwodzimy ząbki ściegiem przed igłą, następnie dziergamy równo, nie przyciągając zbytnio nitki. Po obdzierganiu materiał zbędny na brzegu ostrożnie odcinamy. Jeden róg chusteczki można ozdobić haftem. <br>Mereżką możemy także ozdobić chusteczkę obdzierganą. Wtedy wyciągamy
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego