Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Powszechny
Nr: 43
Miejsce wydania: Kraków
Rok wydania: 1993
Rok powstania: 1994
Anioła Gabriela (z perykopy o Zwiastowaniu) z błogosławieństwem Elżbiety dla Marii (z perykopy o Nawiedzeniu) i zastosowano ją jako modlitwę powtarzalną w liturgiach Wschodu (Jakubowej i Markowej) odmawianą trzykrotnie.
Na Zachodzie Ave Maria wystąpiło jako antyfona na święto Zwiastowania w IX w.
Z tego też czasu pochodzi relacja, że jako modlitwę prywatną odmawiał "Zdrowaś Mario" biskup Ildefons z Toledo (zm.667).
Od XI w. zaś datuje się już - częste w prywatnych modlitwach pobożnych chrześcijan - wielokrotne odmawianie Ave Maria nawet do tysiąca razy.
Być może był to zbliżony sposób modlenia się zbliżony do modlitwy Jezusowej ascetów na Wschodzie.
Z czasem wzorując się
Anioła Gabriela (z perykopy o Zwiastowaniu) z błogosławieństwem Elżbiety dla Marii (z perykopy o Nawiedzeniu) i zastosowano ją jako modlitwę powtarzalną w liturgiach Wschodu (Jakubowej i Markowej) odmawianą trzykrotnie.<br>Na Zachodzie &lt;foreign&gt;Ave&lt;/&gt; Maria wystąpiło jako antyfona na święto Zwiastowania w IX w.<br>Z tego też czasu pochodzi relacja, że jako modlitwę prywatną odmawiał "Zdrowaś Mario" biskup Ildefons z Toledo (zm.667).<br>Od XI w. zaś datuje się już - częste w prywatnych modlitwach pobożnych chrześcijan - wielokrotne odmawianie &lt;foreign&gt;Ave&lt;/&gt; Maria nawet do tysiąca razy.<br>Być może był to zbliżony sposób modlenia się zbliżony do modlitwy Jezusowej ascetów na Wschodzie.<br>Z czasem wzorując się
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego