Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Fakt
Nr: 02.09 (33)
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
z najbardziej bulwersujących przykładów jest handel bawełną. Dziś 40 procent światowego rynku bawełny to eksport Stanów Zjednoczonych, do którego tamtejszy rząd dopłaca 80 procent. To ponad 2 miliardy dolarów rocznie! A producentów bawełny jest w USA tylko 25 tysięcy na 290 milionów mieszkańców. Gdyby zlikwidować subsydia, bawełna amerykańska stałaby się momentalnie najdroższa na świecie i natychmiast przegrałaby w konkurencji z produkcją uboższych państw, które dużo by na tym zyskały.
Ale dlaczego amerykańscy plantatorzy czy polscy górnicy mają się przejąć tym, że ktoś w biednym kraju zarobi, skoro oni stracą pracę?
- Globalizacja nie jest grą o sumie zerowej, podobnie jak w ogóle
z najbardziej bulwersujących przykładów jest handel bawełną. Dziś 40 procent światowego rynku bawełny to eksport Stanów Zjednoczonych, do którego tamtejszy rząd dopłaca 80 procent. To ponad 2 miliardy dolarów rocznie! A producentów bawełny jest w USA tylko 25 tysięcy na 290 milionów mieszkańców. Gdyby zlikwidować subsydia, bawełna amerykańska stałaby się momentalnie najdroższa na świecie i natychmiast przegrałaby w konkurencji z produkcją uboższych państw, które dużo by na tym zyskały.&lt;/&gt;<br>&lt;who7&gt;Ale dlaczego amerykańscy plantatorzy czy polscy górnicy mają się przejąć tym, że ktoś w biednym kraju zarobi, skoro oni stracą pracę?&lt;/&gt;<br>&lt;who8&gt;- Globalizacja nie jest grą o sumie zerowej, podobnie jak w ogóle
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego