Typ tekstu: Książka
Autor: Kusch Włodzimierz
Tytuł: Co o promieniowaniu wiedzieć powinniśmy
Rok: 1998
procesu nazywa się energią jonizacji. Jeśli więc elektron uzyska energię większą lub równą energii jonizacji (dla wodoru 13,6 eV), to staje się swobodny, a pozostały atom - zjonizowany, a więc posiada nadmiar nabojów dodatnich.
W tym rozdziale użyliśmy określenia promieniowanie. Gdy odnosi się ono do atomów należy dodać: elektromagnetyczne i monochromatyczne, tj. o ściśle określonej częstości ?. Każdy pierwiastek posiada swój charakterystyczny układ orbit, zatem jego atomy wzbudzone (gdy uzyskają z zewnątrz energię) będą emitowały promieniowanie o charakterystycznych dla niego częstościach. Mówimy, że jest emitowane charakterystyczne widmo, które może np. służyć do bezbłędnej identyfikacji pierwiastka.
Po tej powtórce z fizyki na poziomie
procesu nazywa się energią jonizacji. Jeśli więc elektron uzyska energię większą lub równą energii jonizacji (dla wodoru 13,6 eV), to staje się swobodny, a pozostały atom - zjonizowany, a więc posiada nadmiar nabojów dodatnich.<br>W tym rozdziale użyliśmy określenia promieniowanie. Gdy odnosi się ono do atomów należy dodać: elektromagnetyczne i monochromatyczne, tj. o ściśle określonej częstości ?. Każdy pierwiastek posiada swój charakterystyczny układ orbit, zatem jego atomy wzbudzone (gdy uzyskają z zewnątrz energię) będą emitowały promieniowanie o charakterystycznych dla niego częstościach. Mówimy, że jest emitowane charakterystyczne widmo, które może np. służyć do bezbłędnej identyfikacji pierwiastka.<br>Po tej powtórce z fizyki na poziomie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego