Typ tekstu: Książka
Autor: Zarzycki Jan
Kuryszko Jan
Tytuł: Anatomia mikroskopowa zwierząt i człowieka
Rok: 1995
jeden narząd otoczony wspólną torebką łącznotkankową. U ptaków domowych rozwój przysadki odbywa się nieco inaczej. U kaczki w wytworzeniu części nabłonkowej (gruczołowej) bierze udział zarówno ektoderma, jak i endoderma, u kury zaś część ta jest pochodzenia endodermalnego.
Przysadka jako całość jest otoczona torebką łącznotkankową, pozostającą w łączności z oponą twardą mózgu (dura mater). Od torebki w głąb poszczególnych części wnikają pasma tkanki łącznej z włóknami siateczkowymi, naczyniami i nerwami, tworząc rusztowanie dla elementów miąższowych.
W przysadce rozróżnia się (ryc. 39): 1. część gruczołową (adenohypophysis), 2. część nerwową (neurohypophysis).
Część gruczołowa obejmuje: a) część przednią (pars anterior), b) część pośrednią (pars intermedia
jeden narząd otoczony wspólną torebką łącznotkankową. U ptaków domowych rozwój przysadki odbywa się nieco inaczej. U kaczki w wytworzeniu części nabłonkowej (gruczołowej) bierze udział zarówno ektoderma, jak i endoderma, u kury zaś część ta jest pochodzenia endodermalnego.<br>Przysadka jako całość jest otoczona torebką łącznotkankową, pozostającą w łączności z oponą twardą mózgu (dura mater). Od torebki w głąb poszczególnych części wnikają pasma tkanki łącznej z włóknami siateczkowymi, naczyniami i nerwami, tworząc rusztowanie dla elementów miąższowych.<br>W przysadce rozróżnia się (ryc. 39): 1. część gruczołową (adenohypophysis), 2. część nerwową (neurohypophysis).<br>Część gruczołowa obejmuje: a) część przednią (pars anterior), b) część pośrednią (pars intermedia
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego