Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Fronda
Nr: 8
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1998
wreszcie przekonanie o nieodwracalności. Co się tyczy przedmiotów matematycznych czy zjawisk świata widzialnego nasz umysł zdobywa pewność wychodząc wprost od swych zasad. Czy podobną pewność może zdobyć w sprawach religii?

Newman uważał, że tak. Możnaby nawet powiedzieć, że w jego umyśle pojęcie wiary i pewności niemal się utożsamiało. Jak to możliwe? "Tak chciał Bóg, żeby nasz umysł w sprawach matematycznych osiągał pewność logiczną, ale w religii osiągał ją dzięki prawdopodobieństwu nagromadzonemu." Innymi słowy, skoro Bóg chciał zachować nas jako istoty wolne, to, aby zdobyć pewność religijną, trzeba nie tylko szukać, ale jeszcze chcieć znaleźć.

Z jednej strony samo nagromadzenie argumentów za
wreszcie przekonanie o nieodwracalności. Co się tyczy przedmiotów matematycznych czy zjawisk świata widzialnego nasz umysł zdobywa pewność wychodząc wprost od swych zasad. Czy podobną pewność może zdobyć w sprawach religii?<br><br> Newman uważał, że tak. &lt;orig&gt;Możnaby&lt;/&gt; nawet powiedzieć, że w jego umyśle pojęcie wiary i pewności niemal się utożsamiało. Jak to możliwe? &lt;q&gt;"Tak chciał Bóg, żeby nasz umysł w sprawach matematycznych osiągał pewność logiczną, ale w religii osiągał ją dzięki prawdopodobieństwu nagromadzonemu."&lt;/&gt; Innymi słowy, skoro Bóg chciał zachować nas jako istoty wolne, to, aby zdobyć pewność religijną, trzeba nie tylko szukać, ale jeszcze chcieć znaleźć.<br><br> Z jednej strony samo nagromadzenie argumentów za
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego