Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
dzielnicach rosyjskiej i pruskiej pogorszyła się znacznie sytuacja ludności polskiej, rozwój demograficzny pociągnął za sobą więcej niż podwojenie tej samej ludności. Równoczesna zaś ewolucja gospodarki i kultury sprzyjała uświadomieniu narodowemu owych mas. Ten splot czynników umożliwiał nie tylko przetrwanie uciśnionego narodu, ale nawet powiększał jego szanse wybicia się na niepodległość na przekór rosnącemu uciskowi.
Odegrała tu rolę także urbanizacja, postępująca dość szybko, chociaż nierównomiernie.

W 1869 r. rząd rosyjski odebrał prawa miejskie prawie wszystkim miasteczkom rolniczym, liczba "miast" Kongresówki spadła z 452 do 114. Wkrótce za to miały przekształcić się w miasta takie osady fabryczne, jak Sosnowiec czy Żyrardów.

Ludność Warszawy wzrosła
dzielnicach rosyjskiej i pruskiej pogorszyła się znacznie sytuacja ludności polskiej, rozwój demograficzny pociągnął za sobą więcej niż podwojenie tej samej ludności. Równoczesna zaś ewolucja gospodarki i kultury sprzyjała uświadomieniu narodowemu owych mas. Ten splot czynników umożliwiał nie tylko przetrwanie uciśnionego narodu, ale nawet powiększał jego szanse wybicia się na niepodległość na przekór rosnącemu uciskowi.<br>Odegrała tu rolę także urbanizacja, postępująca dość szybko, chociaż nierównomiernie.<br><br>W 1869 r. rząd rosyjski odebrał prawa miejskie prawie wszystkim miasteczkom rolniczym, liczba "miast" Kongresówki spadła z 452 do 114. Wkrótce za to miały przekształcić się w miasta takie osady fabryczne, jak Sosnowiec czy Żyrardów.<br><br>Ludność Warszawy wzrosła
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego