Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Wprost
Nr: 01.16 (3)
Miejsce wydania: Poznań
Rok: 2000
Czy nie ma pan wrażenia, że epoka, w której intelektualiści czuli się zobowiązani do pełnienia pewnej misji, skończyła się po roku 1989?

- Współczesny konsument literatury nie szuka już w niej oparcia, rady czy inspiracji duchowej, bo stracił zaufanie do pisarzy. Zresztą wpływ intelektualistów na społeczeństwo zmalał drastycznie, zwłaszcza jeśli spojrzeć na wiek XIX. Dzisiaj czytelnik szuka książek dobrze napisanych, dostarczających rozrywki umysłowej. Na naszych oczach literatura zupełnie zmieniła swoją rolę. Przestała być powołaniem, stała się rodzajem intelektualnego relaksu. Ktoś nazwał mnie "ostatnim polskim pisarzem XIX stulecia". Może uczynił to przez złośliwość, ale ja jestem raczej dumny z tego określenia.

- Współczesna literatura polska
Czy nie ma pan wrażenia, że epoka, w której intelektualiści czuli się zobowiązani do pełnienia pewnej misji, skończyła się po roku 1989?&lt;/&gt;<br><br>&lt;who6&gt;- Współczesny konsument literatury nie szuka już w niej oparcia, rady czy inspiracji duchowej, bo stracił zaufanie do pisarzy. Zresztą wpływ intelektualistów na społeczeństwo zmalał drastycznie, zwłaszcza jeśli spojrzeć na wiek XIX. Dzisiaj czytelnik szuka książek dobrze napisanych, dostarczających rozrywki umysłowej. Na naszych oczach literatura zupełnie zmieniła swoją rolę. Przestała być powołaniem, stała się rodzajem intelektualnego relaksu. Ktoś nazwał mnie "ostatnim polskim pisarzem XIX stulecia". Może uczynił to przez złośliwość, ale ja jestem raczej dumny z tego określenia.&lt;/&gt;<br><br>&lt;who5&gt;- Współczesna literatura polska
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego