Typ tekstu: Książka
Autor: Jackowski Aleksander
Tytuł: Polska sztuka ludowa
Rok: 2002
kozikiem. Rozpowszechnione na Śląsku, w Małopolsce, na Kaszubach, na Mazurach służyły także określeniu wagi kupowanego towaru.
Okresem szczególnego rozpowszechnienia form były stulecia XVIII i XIX, ale istnieją one gdzieniegdzie jeszcze teraz. W okresie międzywojennym i do lat pięćdziesiątych, a nawet sześćdziesiątych, formami posługiwały się kobiety ze wsi, przywożąc na sprzedaż nabiał do miast. Rozwój sanatoriów i pensjonatów przed II wojna światowa przyczynił się do tego, że powstały foremki do porcjowania masła. Wyciskano za pomocą zdobionego ruchomego denka krążek masła "do jednorazowego użytku", o podobnej wadze, jak to się dzisiaj robi w samolotach czy kawiarniach.
Na Podhalu i Podbeskidziu przy zdobieniu oscypków
kozikiem. Rozpowszechnione na Śląsku, w Małopolsce, na Kaszubach, na Mazurach służyły także określeniu wagi kupowanego towaru. <br>Okresem szczególnego rozpowszechnienia form były stulecia XVIII i XIX, ale istnieją one gdzieniegdzie jeszcze teraz. W okresie międzywojennym i do lat pięćdziesiątych, a nawet sześćdziesiątych, formami posługiwały się kobiety ze wsi, przywożąc na sprzedaż nabiał do miast. Rozwój sanatoriów i pensjonatów przed II wojna światowa przyczynił się do tego, że powstały foremki do porcjowania masła. Wyciskano za pomocą zdobionego ruchomego denka krążek masła "do jednorazowego użytku", o podobnej wadze, jak to się dzisiaj robi w samolotach czy kawiarniach. <br>Na Podhalu i Podbeskidziu przy zdobieniu oscypków
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego