Typ tekstu: Książka
Autor: Zarzycki Jan
Kuryszko Jan
Tytuł: Anatomia mikroskopowa zwierząt i człowieka
Rok: 1995
są to dwie pary małych gruczołów o długości 8-12 mm, które leżą na powierzchni tarczycy lub w obrębie jej miąższu. U niektórych zwierząt, często zwłaszcza u roślinożernych, spotyka się dodatkowe gruczoły przytarczowe w tkance okołotchawiczej, śródpiersiu i na powierzchni lub w miąższu grasicy.
Gruczoły przytarczowe rozwijają się z endodermalnego nabłonka trzeciej i czwartej kieszonki skrzelowej. Nabłonkowe zawiązki są uwypukleniami, które oddzielają się od miejsca powstania i zespalają z powierzchnią płatów tarczycy. Z kolei w głąb zawiązków gruczołów wnika tkanka mezenchymalna z naczyniami krwionośnymi, dając początek tkance łącznej śródmiąższowej oddzielającej nabłonkowe elementy narządu.
Każdy z gruczołów ma cienką torebkę łącznotkankową, od
są to dwie pary małych gruczołów o długości 8-12 mm, które leżą na powierzchni tarczycy lub w obrębie jej miąższu. U niektórych zwierząt, często zwłaszcza u roślinożernych, spotyka się dodatkowe gruczoły przytarczowe w tkance okołotchawiczej, śródpiersiu i na powierzchni lub w miąższu grasicy.<br>Gruczoły przytarczowe rozwijają się z endodermalnego nabłonka trzeciej i czwartej kieszonki skrzelowej. Nabłonkowe zawiązki są uwypukleniami, które oddzielają się od miejsca powstania i zespalają z powierzchnią płatów tarczycy. Z kolei w głąb zawiązków gruczołów wnika tkanka mezenchymalna z naczyniami krwionośnymi, dając początek tkance łącznej śródmiąższowej oddzielającej nabłonkowe elementy narządu.<br>Każdy z gruczołów ma cienką torebkę łącznotkankową, od
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego