Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Detektyw
Nr: 2 (150)
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1999
charakter stróżów bezpieczeństwa publicznego i czuwali rzeczywiście nad zachowaniem porządku w państwie, jednak już nie jako sędziowie karni, lecz raczej jako policja grodu i jako oskarżyciele publiczni". "Urząd ten - ubolewał ów historyk - gdyby był ściślej trochę określony, mógłby jako władza policyjna w Polsce nie tylko przetrwać przez długie wieki, ale nadto przyczynić się znakomicie do powściągnięcia żywiołów anarchicznych i niespokojnych".
Tak się jednak nie stało; przeciwnie, bezpieczeństwo publiczne należało w Polsce do spraw zaniedbanych, nawet gdy obowiązki oprawców przejęli starostowie i urzędy grodzkie.
Stosunkowo lepiej było w miastach. Lokowano je na ogół na prawie magdeburskim bądź - jak Warszawę - na jego odmianie
charakter stróżów bezpieczeństwa publicznego i czuwali rzeczywiście nad zachowaniem porządku w państwie, jednak już nie jako sędziowie karni, lecz raczej jako policja grodu i jako oskarżyciele publiczni"&lt;/&gt;. &lt;q&gt;"Urząd ten&lt;/&gt; - ubolewał ów historyk &lt;q&gt;- gdyby był ściślej trochę określony, mógłby jako władza policyjna w Polsce nie tylko przetrwać przez długie wieki, ale nadto przyczynić się znakomicie do powściągnięcia żywiołów anarchicznych i niespokojnych"&lt;/&gt;.<br>Tak się jednak nie stało; przeciwnie, bezpieczeństwo publiczne należało w Polsce do spraw zaniedbanych, nawet gdy obowiązki oprawców przejęli starostowie i urzędy grodzkie.<br>Stosunkowo lepiej było w miastach. Lokowano je na ogół na prawie magdeburskim bądź - jak Warszawę - na jego odmianie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego