Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
wielkich piecach oraz maszyn parowych i pudlingu przy wyrobie stali. Nowy zakład, nazwany Hutą Bankową, składał się z 6 wielkich pieców, odlewni, pudlingarni, walcowni i warsztatów mechanicznych. Był on w owym czasie jednym z najnowocześniejszych w Europie.
Kierownictwo Banku Polskiego (Józef Lubowidzki i Henryk Łubieński) uważało te inwestycje za środek nakręcania koniunktury i akumulacji prywatnego kapitału.
Budowę fabryk i kopalń powierzono entreprenerom (przedsiębiorcom), którzy zgarniali z tego milionowe zyski. Większość urządzeń dla Huty Bankowej wyrabiał Piotr Steinkeller w niewielkiej manufakturze zbudowanej w Żarkach z kredytów rządowych.
Tenże Steinkeller wydzierżawił od Banku całe hutnictwo cynku, podczas gdy inny kapitalista, Maurycy Koniar, wydzierżawił
wielkich piecach oraz maszyn parowych i pudlingu przy wyrobie stali. Nowy zakład, nazwany Hutą Bankową, składał się z 6 wielkich pieców, odlewni, pudlingarni, walcowni i warsztatów mechanicznych. Był on w owym czasie jednym z najnowocześniejszych w Europie.<br>Kierownictwo Banku Polskiego (Józef Lubowidzki i Henryk Łubieński) uważało te inwestycje za środek nakręcania koniunktury i akumulacji prywatnego kapitału.<br>Budowę fabryk i kopalń powierzono entreprenerom (przedsiębiorcom), którzy zgarniali z tego milionowe zyski. Większość urządzeń dla Huty Bankowej wyrabiał Piotr Steinkeller w niewielkiej manufakturze zbudowanej w Żarkach z kredytów rządowych.<br>Tenże Steinkeller wydzierżawił od Banku całe hutnictwo cynku, podczas gdy inny kapitalista, Maurycy Koniar, wydzierżawił
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego