Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
znaczących stanowisk. Liczniejsi cierpieli poniewierkę jako niewykwalifikowani robotnicy lub ochotnicy francuskiej Legii Cudzoziemskiej (w Algierii). Pozostał jednak spory odsetek wychodźców, który nie zdołał lub nie chciał się aklimatyzować, a korzystając z żołdu lub zasiłków krajowych mógł poświęcić się życiu politycznemu.
Z czasem, gdy po 1848 r., a zwłaszcza po 1863, napływać zaczęły na Zachód nowe fale wychodźców politycznych, emigrację polistopadową zaczęto nazywać "Wielką", w odróżnieniu od późniejszych, mniej licznych i mniej znakomitych. W istocie żadne z polskich środowisk wychodźczych nie wywarło wcześniej ani potem tak potężnego wpływu na losy narodu.

67. Pierwsze komitety emigracyjne

Poszczególne ugrupowania czynne w powstaniu listopadowym starały
znaczących stanowisk. Liczniejsi cierpieli poniewierkę jako niewykwalifikowani robotnicy lub ochotnicy francuskiej Legii Cudzoziemskiej (w Algierii). Pozostał jednak spory odsetek wychodźców, który nie zdołał lub nie chciał się aklimatyzować, a korzystając z żołdu lub zasiłków krajowych mógł poświęcić się życiu politycznemu.<br>Z czasem, gdy po 1848 r., a zwłaszcza po 1863, napływać zaczęły na Zachód nowe fale wychodźców politycznych, emigrację polistopadową zaczęto nazywać "Wielką", w odróżnieniu od późniejszych, mniej licznych i mniej znakomitych. W istocie żadne z polskich środowisk wychodźczych nie wywarło wcześniej ani potem tak potężnego wpływu na losy narodu.<br><br>67. Pierwsze komitety emigracyjne<br><br>Poszczególne ugrupowania czynne w powstaniu listopadowym starały
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego