Typ tekstu: Książka
Autor: Lawrowski Zbigniew
Tytuł: Technika smarowania
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1997
od gradientu prędkości. Na rysunku 18 pokazano różnicę w zachowaniu się cieczy newtonowskiej i nienewtonowskiej. Jak widać, ciecz newtonowska (np. olej smarny) płynie zaraz po przyłożeniu siły stycznej, natomiast ciecz nienewtonowska (np. smar plastyczny) zaczyna płynąć dopiero wtedy, gdy naprężenia styczne osiągną pewną wartość graniczną *5. Ponadto w cieczy newtonowskiej naprężenia styczne - zgodnie z wzorem Newtona - są wprost proporcjonalne do gradientu prędkości, natomiast w cieczach nienewtonowskich relacja taka na ogół nie zachodzi.
Podobnie jak oleje tak i smary plastyczne cechują się właściwościami podlegającymi ocenie. Ocenę tę przeprowadza się na podstawie znormalizowanych badań.
Odpowiednikiem lepkości dynamicznej olejów jest dla smarów plastycznych tzw
od gradientu prędkości. Na rysunku 18 pokazano różnicę w zachowaniu się cieczy newtonowskiej i nienewtonowskiej. Jak widać, ciecz newtonowska (np. olej smarny) płynie zaraz po przyłożeniu siły stycznej, natomiast ciecz nienewtonowska (np. smar plastyczny) zaczyna płynąć dopiero wtedy, gdy naprężenia styczne osiągną pewną wartość graniczną *5. Ponadto w cieczy newtonowskiej naprężenia styczne - zgodnie z wzorem Newtona - są wprost proporcjonalne do gradientu prędkości, natomiast w cieczach nienewtonowskich relacja taka na ogół nie zachodzi.<br>Podobnie jak oleje tak i smary plastyczne cechują się właściwościami podlegającymi ocenie. Ocenę tę przeprowadza się na podstawie znormalizowanych badań.<br>Odpowiednikiem lepkości dynamicznej olejów jest dla smarów plastycznych tzw
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego