Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Z pola walki
Nr: 1
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1964
narodowowyzwoleńcze - de facto pełnił funkcje rządu w wielu istotnych kwestiach państwowych i był manifestacją wenątrzrewolucyjnych przemian dokonanych w Jugosławii.
Dalszy rozwój sytuacji politycznej cechujący się pogłębieniem otwartej współpracy sił D. Mihailovića z kolaborantami i okupantami z całą mocą postawił kwestie ujęcia władzy przez siły demokratyczne jako warunku dalszego rozwoju walki narodowowyzwoleńczej. Równocześnie interesy tej walki wymagały ukazania masom ludowym bliskiej im, mobilizującej perspektywy społecznej. W tej właśnie sytuacji doszło w Jugosławii do wyłonienia 29 listopada 1948 r. na II Sesji AVNOJ - Komitetu Wyzwolenia Narodowego Jugosławii o wszystkich cechach tymczasowego rządu ludowego.
Posuniecie to, jak wiadomo, znalazło następnie aprobatę wszystkich państw koalicji
narodowowyzwoleńcze - de facto pełnił funkcje rządu w wielu istotnych kwestiach państwowych i był manifestacją wenątrzrewolucyjnych przemian dokonanych w Jugosławii.<br>Dalszy rozwój sytuacji politycznej cechujący się pogłębieniem otwartej współpracy sił D. Mihailovića z kolaborantami i okupantami z całą mocą postawił kwestie ujęcia władzy przez siły demokratyczne jako warunku dalszego rozwoju walki narodowowyzwoleńczej. Równocześnie interesy tej walki wymagały ukazania masom ludowym bliskiej im, mobilizującej perspektywy społecznej. W tej właśnie sytuacji doszło w Jugosławii do wyłonienia 29 listopada 1948 r. na II Sesji AVNOJ - Komitetu Wyzwolenia Narodowego Jugosławii o wszystkich cechach tymczasowego rządu ludowego.<br>Posuniecie to, jak wiadomo, znalazło następnie aprobatę wszystkich państw koalicji
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego