Typ tekstu: Książka
Tytuł: Sporne sprawy polskiej literatury współczesnej
Rok: 1998
Kamienia Anny Boleckiej.
Krytyka literacka lat dziewięćdziesiątych wyraźnie się zradykalizowała.
Przeważają opinie skrajne, głosy entuzjazmu bądź nieufności i rozczarowania propozycjami i poziomem artystycznym młodej prozy.
Zdaniem Jerzego Jastrzębskiego, polska proza "nie ma własnego języka", a młodzi prozaicy udowadniają tylko, że "potrafią pisać jak modni pisarze z innych krajów, z łatwością naśladują rozmaite techniki, zabawy literackie". Na tym właśnie polega "powierzchowna siła i głęboka słabość" prozy najnowszej. W opinii Juliana Kornhausera żyjemy w jałowej "międzyepoce", pełnej zgiełku i chaosu oraz obietnic bez pokrycia. Nie brak jednak głosów obwieszczających triumf młodej prozy.
Należy do nich wypowiedź Jerzego Sosnowskiego, wskazująca na pokoleniową "zmianę warty
Kamienia Anny Boleckiej.<br> Krytyka literacka lat dziewięćdziesiątych wyraźnie się zradykalizowała.<br> Przeważają opinie skrajne, głosy entuzjazmu bądź nieufności i rozczarowania propozycjami i poziomem artystycznym młodej prozy.<br> Zdaniem Jerzego Jastrzębskiego, polska proza "nie ma własnego języka", a młodzi prozaicy udowadniają tylko, że "potrafią pisać jak modni pisarze z innych krajów, z łatwością naśladują rozmaite techniki, zabawy literackie". Na tym właśnie polega "powierzchowna siła i głęboka słabość" prozy najnowszej. W opinii Juliana Kornhausera żyjemy w jałowej "międzyepoce", pełnej zgiełku i chaosu oraz obietnic bez pokrycia. Nie brak jednak głosów obwieszczających triumf młodej prozy.<br> Należy do nich wypowiedź Jerzego Sosnowskiego, wskazująca na pokoleniową "zmianę warty
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego