Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Studia Socjologiczne
Nr: 4
Miejsce wydania: Wrocław
Rok: 1976
teza poligenizmu, której treścią było, że ludzkość wyłoniła się w świetle natury jako wielość "pół-zwierzęcych" hord ludzkich. Wraz z ujęciem grupy jako cząstki szeroko rozumianego świata natury - potraktował ją jako zbiór ludzi, czyli najwyższego typu organizmów biologicznych, wspólnie żyjących w świecie przyrody.
Odwołując się do najogólniejszych jego zdaniem praw natury, przyjął Gumplowicz, że grupy ludzkie, podobnie jak i wszystkie inne elementy świata przyrodniczego, cechuje pierwotna bezwładność. Sądził, że dopiero oddziaływanie zewnętrzne może powodować zmianę danego im stanu i wyzwalając siły w nich tkwiące, wprowadzić je w ruch określonego typu.
Przyczyny powodujące aktywność grup ludzkich określił Gumplowicz łącznym mianem "wpływ natury
teza poligenizmu, której treścią było, że ludzkość wyłoniła się w świetle natury jako wielość "pół-zwierzęcych" hord ludzkich. Wraz z ujęciem grupy jako cząstki szeroko rozumianego świata natury - potraktował ją jako zbiór ludzi, czyli najwyższego typu organizmów biologicznych, wspólnie żyjących w świecie przyrody.<br>Odwołując się do najogólniejszych jego zdaniem praw natury, przyjął Gumplowicz, że grupy ludzkie, podobnie jak i wszystkie inne elementy świata przyrodniczego, cechuje pierwotna bezwładność. Sądził, że dopiero oddziaływanie zewnętrzne może powodować zmianę danego im stanu i wyzwalając siły w nich tkwiące, wprowadzić je w ruch określonego typu.<br>Przyczyny powodujące aktywność grup ludzkich określił Gumplowicz łącznym mianem "wpływ natury
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego