Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
zostanie urządzone nowe państwo. Członkowie Komisji Rządzącej liczyli na przywrócenie Konstytucji 3 maja, tj. władzy szlachty.
Politycy eks-jakobińscy z Zajączkiem, Szaniawskim, Orchowskim i innymi zwracali się do cesarza Francuzów z postulatami dalej idących reform: zniesienia przywilejów szlacheckich, poskromienia magnatów, powołania do władzy Kościuszki i Kołłątaja.
W publikacji periodycznej pod nazwą: "Korespondencje w materiach obraz kraju i narodu polskiego objaśniających" usiłowali oni oddziałać na opinię publiczną, zalecali m.in. zaprowadzenie francuskiego prawodawstwa, rozszerzenie swobód obywatelskich, zniesienie poddaństwa i stopniowe uwłaszczenie chłopów, a także uprzemysłowienie kraju.
Napoleon w niewielkim tylko stopniu liczył się z sugestiami polskich polityków.
Zawezwał członków Komisji Rządzącej do
zostanie urządzone nowe państwo. Członkowie Komisji Rządzącej liczyli na przywrócenie Konstytucji 3 maja, tj. władzy szlachty.<br>Politycy eks-jakobińscy z Zajączkiem, Szaniawskim, Orchowskim i innymi zwracali się do cesarza Francuzów z postulatami dalej idących reform: zniesienia przywilejów szlacheckich, poskromienia magnatów, powołania do władzy Kościuszki i Kołłątaja.<br>W publikacji periodycznej pod nazwą: "Korespondencje w materiach obraz kraju i narodu polskiego objaśniających" usiłowali oni oddziałać na opinię publiczną, zalecali m.in. zaprowadzenie francuskiego prawodawstwa, rozszerzenie swobód obywatelskich, zniesienie poddaństwa i stopniowe uwłaszczenie chłopów, a także uprzemysłowienie kraju.<br>Napoleon w niewielkim tylko stopniu liczył się z sugestiami polskich polityków.<br>Zawezwał członków Komisji Rządzącej do
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego