Typ tekstu: Książka
Autor: Ziomek Jerzy
Tytuł: Renesans
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1973
Klonowic szukał potwierdzenia tej tradycji u Kochanowskiego, to mógł ją znaleźć w młodzieńczej twórczości łacińskiej, w Epitaphium Doralices, a w przetworzonej formie w Trenie I. Ale w porównaniu z Kochanowskim i w porównaniu z greckim wzorem jest Klonowic nieco manieryczny: kondensuje cechy klasycznego stylu epicedialnego i mnoży nazewnictwo mitologiczne.
I nie Żalami nagrobnymi wpisał się Klonowic w dzieje poezji XVI w., lecz Flisem i Workiem Judaszowym, których poetyka wyda się nam tym bardziej znamienna, im dalej odstąpi - i to świadomie - od maniery Żalów.
O Klonowicu można powiedzieć, że był poetą mieszczańskim. Nie tylko dlatego, że takie było jego pochodzenie, ale że
Klonowic szukał potwierdzenia tej tradycji u Kochanowskiego, to mógł ją znaleźć w młodzieńczej twórczości łacińskiej, w Epitaphium Doralices, a w przetworzonej formie w Trenie I. Ale w porównaniu z Kochanowskim i w porównaniu z greckim wzorem jest Klonowic nieco manieryczny: kondensuje cechy klasycznego stylu epicedialnego i mnoży nazewnictwo mitologiczne.<br>I nie Żalami nagrobnymi wpisał się Klonowic w dzieje poezji XVI w., lecz Flisem i Workiem Judaszowym, których poetyka wyda się nam tym bardziej znamienna, im dalej odstąpi - i to świadomie - od maniery Żalów.<br>O Klonowicu można powiedzieć, że był poetą mieszczańskim. Nie tylko dlatego, że takie było jego pochodzenie, ale że
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego