Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 03.06
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
która w 1450 r. jako pierwsza kobieta podjęła studia w Akademii Krakowskiej przebrana za żaka. ("Moja ulubiona postać - argument w dyskusjach z szowinistycznie nastawionymi mężczyznami" - pisze jedna z czytelniczek). Wątek nauki przewijał się także w uzasadnieniu głosów oddanych na królową Jadwigę, którą doceniono nie tylko za ślub z dużo starszym niedźwiedziowatym Jagiełłą, ale także za ufundowanie Akademii Krakowskiej.
Drugie miejsce królowej Bony może być zaskoczeniem dla historyków, ale uzasadniając swój wybór czytelnicy pisali nie tylko o politycznych ambicjach i wpływach. Niemal co drugi oddany na Bonę głos zawierał dopisek: "za włoszczyznę! ". Niektórzy określali ją także jako "importerkę europejskości".
W pierwszej dziesiątce
która w 1450 r. jako pierwsza kobieta podjęła studia w Akademii Krakowskiej przebrana za żaka. ("Moja ulubiona postać - argument w dyskusjach z szowinistycznie nastawionymi mężczyznami" - pisze jedna z czytelniczek). Wątek nauki przewijał się także w uzasadnieniu głosów oddanych na królową Jadwigę, którą doceniono nie tylko za ślub z dużo starszym niedźwiedziowatym Jagiełłą, ale także za ufundowanie Akademii Krakowskiej. <br>Drugie miejsce królowej Bony może być zaskoczeniem dla historyków, ale uzasadniając swój wybór czytelnicy pisali nie tylko o politycznych ambicjach i wpływach. Niemal co drugi oddany na Bonę głos zawierał dopisek: "za włoszczyznę! ". Niektórzy określali ją także jako "importerkę europejskości". <br>W pierwszej dziesiątce
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego