Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Podhalański
Nr: 37
Miejsce wydania: Zakopane
Rok: 1999
Paryskich, gdzie na s. 386 znajduję informację: "Podhale sięga na północy do linii wododziałowej, biegnącej przez Pasmo Żelaźnicy (Podhalańskie - J.A.), Sieniawską Przełęcz, Gorce i Pasmo Lubania po szczyt Lubań ; stąd granica schodzi do Czorsztyna ". Tyle Paryscy.
A cóż mówi o Podhalu i o terenach położonych od niego na północ niepodważalny autorytet geograficzny Stefan Jarosz, autor świetnych "Krajobrazów Polski" z r. 1954? Otóż na s. 450 pisze on, co następuje: "W krajobrazie Podhala wyróżnia się - Działy Orawskie, Kotlinę Orawsko-Nowotarską, Pasmo Skalicowe, Pogórze Spisko-Gubałowskie, Rów Podtatrzański".
(Jak łatwo zauważyć - Jarosz zastosował w odniesieniu do Podhala tzw. interpretację rozszerzającą, obejmując tym
Paryskich, gdzie na s. 386 znajduję informację: "Podhale sięga &lt;gap&gt; na północy do linii wododziałowej, biegnącej przez Pasmo Żelaźnicy (Podhalańskie - J.A.), Sieniawską Przełęcz, Gorce i Pasmo Lubania po szczyt Lubań &lt;gap&gt;; stąd granica schodzi &lt;gap&gt; do Czorsztyna &lt;gap&gt;". Tyle Paryscy.<br>A cóż mówi o Podhalu i o terenach położonych od niego na północ niepodważalny autorytet geograficzny Stefan Jarosz, autor świetnych "Krajobrazów Polski" z r. 1954? Otóż na s. 450 pisze on, co następuje: "W krajobrazie Podhala wyróżnia się - Działy Orawskie, Kotlinę Orawsko-Nowotarską, Pasmo Skalicowe, Pogórze Spisko-Gubałowskie, Rów Podtatrzański".<br>(Jak łatwo zauważyć - Jarosz zastosował w odniesieniu do Podhala tzw. interpretację rozszerzającą, obejmując tym
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego