Typ tekstu: Książka
Autor: Basztura Czesław
Tytuł: Komputerowe systemy diagnostyki akustycznej
Rok: 1996
Dysartria opuszkowa słuchowo objawia się wyraźnym przydźwiękiem nosowym, jest jakby "zamazana", w skrajnym przypadku dźwięki nie są artykułowane (anartria). Stan ten powstaje na skutek uszkodzenia nerwów artykulacyjnych względnie ich macierzystych komórek, tzw. jąder w opuszce, czyli rdzeniu przedłużonym.
3. Dysartria pozapiramidowa charakteryzuje się tym, że mowa jest cicha, "drżąca", czasem niewyraźna i zwykle przyspieszona.
4. Dysartria w miastenii powoduje charakterystyczną nużliwość mięśni artykulacyjnych w miarę mówienia. Mowa jest zanikająca, z objawami pogarszania się artykulacji w czasie, charakterystycznym dla dysartrii opuszkowej. Stan ten powstaje na skutek wyczerpywania się zdolności przekazywania bodźców od nerwu do mięśnia.
W diagnostyce tej istotne znaczenie ma ustalenie
Dysartria opuszkowa słuchowo objawia się wyraźnym przydźwiękiem nosowym, jest jakby "zamazana", w skrajnym przypadku dźwięki nie są artykułowane (anartria). Stan ten powstaje na skutek uszkodzenia nerwów artykulacyjnych względnie ich macierzystych komórek, tzw. jąder w opuszce, czyli rdzeniu przedłużonym.<br>3. Dysartria pozapiramidowa charakteryzuje się tym, że mowa jest cicha, "drżąca", czasem niewyraźna i zwykle przyspieszona.<br>4. Dysartria w miastenii powoduje charakterystyczną nużliwość mięśni artykulacyjnych w miarę mówienia. Mowa jest zanikająca, z objawami pogarszania się artykulacji w czasie, charakterystycznym dla dysartrii opuszkowej. Stan ten powstaje na skutek wyczerpywania się zdolności przekazywania bodźców od nerwu do mięśnia.<br>W diagnostyce tej istotne znaczenie ma ustalenie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego