Typ tekstu: Książka
Autor: Przewłocki Stefan
Tytuł: Geodezja dla inżynierii środowiska
Rok wydania: 1998
Rok powstania: 1997
Ponieważ kąt jest małym kątem, można więc napisać, że

Aby przy takim położeniu lunety odczyt na łacie był równy odczytowi przy poziomej osi celowej, zachodzi potrzeba przesunięcia środka krzyża nitek z punktu do (rys. 2.33). Można to osiągnąć przez:
1) sprowadzenie obrazu odczytu z punktu na kreskę poziomą krzyża nitek, to jest do punktu (rys. 2.33c),
2) przesunięcie poziomej kreski nitek z punktu do miejsca, w którym tworzy się obraz odczytu, czyli do punktu B (rys. 2.33b).
Ponieważ kąt b jest również kątem małym, więc można napisać, że

gdzie: jest wielkością stałą dla danego niwelatora i nazywa się
Ponieważ kąt &lt;gap&gt; jest małym kątem, można więc napisać, że<br>&lt;gap&gt;<br>Aby przy takim położeniu lunety odczyt na łacie był równy odczytowi przy poziomej osi celowej, zachodzi potrzeba przesunięcia środka krzyża nitek z punktu &lt;gap&gt; do &lt;gap&gt; (rys. 2.33). Można to osiągnąć przez:<br>1) sprowadzenie obrazu odczytu z punktu &lt;gap&gt; na kreskę poziomą krzyża nitek, to jest do punktu &lt;gap&gt; (rys. 2.33c),<br>2) przesunięcie poziomej kreski nitek z punktu &lt;gap&gt; do miejsca, w którym tworzy się obraz odczytu, czyli do punktu &lt;HI rend="italic"&gt;B&lt;/HI&gt; (rys. 2.33b).<br>Ponieważ kąt b jest również kątem małym, więc można napisać, że<br>&lt;gap&gt;<br>gdzie: &lt;gap&gt; jest wielkością stałą dla danego niwelatora i nazywa się
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego