Typ tekstu: Książka
Autor: Zarzycki Jan
Kuryszko Jan
Tytuł: Anatomia mikroskopowa zwierząt i człowieka
Rok: 1995
drażnieniu włókien nerwowych przywspółczulnych tworzy się natomiast rzadka wydzielina białkowa. Pod wpływem impulsów nerwowych odbywa się również regulacja dopływu krwi do gruczołu, a zwłaszcza otwieranie i zamykanie zespoleń tętniczo-żylnych oraz żył zamykających.
9. Gardło (pharynx)
W gardle rozróżnia się: 1. część nosową (pars nasalis), która łączy się z jamą nosową, 2. część ustną (pars oralis), która łączy się z jamą ustną, 3. część krtaniową (pars laryngea), która łączy się z krtanią.
Ściana gardła jest zbudowana w obrębie wszystkich trzech części z: 1. błony śluzowej, 2. błony mięśniowej, 3. błony łącznotkankowej.
W części ustnej i krtaniowej błona śluzowa jest pokryta nabłonkiem
drażnieniu włókien nerwowych przywspółczulnych tworzy się natomiast rzadka wydzielina białkowa. Pod wpływem impulsów nerwowych odbywa się również regulacja dopływu krwi do gruczołu, a zwłaszcza otwieranie i zamykanie zespoleń tętniczo-żylnych oraz żył zamykających.<br>&lt;tit&gt;9. Gardło (pharynx)&lt;/&gt;<br>W gardle rozróżnia się: 1. część nosową (pars nasalis), która łączy się z jamą nosową, 2. część ustną (pars oralis), która łączy się z jamą ustną, 3. część krtaniową &lt;foreign lang="lat"&gt;(pars laryngea)&lt;/&gt;, która łączy się z krtanią.<br>Ściana gardła jest zbudowana w obrębie wszystkich trzech części z: 1. błony śluzowej, 2. błony mięśniowej, 3. błony łącznotkankowej.<br>W części ustnej i krtaniowej błona śluzowa jest pokryta nabłonkiem
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego