Typ tekstu: Książka
Autor: Tischner Józef
Tytuł: Świat ludzkiej nadziei. Wybór szkiców filozoficznych 1966-1975
Rok wydania: 1994
Lata powstania: 1966-1975
Leibniza i Spinozę, Hegla oraz Heideggera. Analizując ich klasyczne już wypowiedzi na temat wolności, pragnąłbym dotrzeć w pobliże pierwotnego doświadczenia wolności, któremu jakoś dają wyraz i które jest - zdaniem moim - jednym z głównych źródeł teorii wolności, jakie pojawiły się w czasach nowożytnych w filozofii.

WOLNOŚĆ I METODA

Wszystko nieomal, co nowożytna filozofia powiedziała o wolności, pośrednio lub bezpośrednio nawiązuje do Kartezjusza. Jeżeli nie do jego doświadczenia wolności, które pozostaje gdzieś ukryte poza definicjami i wnioskami na nich opartymi, to w każdym razie do określenia wolności z jego czwartej Medytacji.
Oto to określenie: "Polega ona [wolność] na tym, że możemy to samo
Leibniza i Spinozę, Hegla oraz Heideggera. Analizując ich klasyczne już wypowiedzi na temat wolności, pragnąłbym dotrzeć w pobliże pierwotnego doświadczenia wolności, któremu jakoś dają wyraz i które jest - zdaniem moim - jednym z głównych źródeł teorii wolności, jakie pojawiły się w czasach nowożytnych w filozofii. &lt;page nr=129&gt; <br><br>&lt;tit&gt;WOLNOŚĆ I METODA&lt;/&gt;<br><br> Wszystko nieomal, co nowożytna filozofia powiedziała o wolności, pośrednio lub bezpośrednio nawiązuje do Kartezjusza. Jeżeli nie do jego doświadczenia wolności, które pozostaje gdzieś ukryte poza definicjami i wnioskami na nich opartymi, to w każdym razie do określenia wolności z jego czwartej Medytacji.<br>Oto to określenie: &lt;q&gt;"Polega ona [wolność] na tym, że możemy to samo
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego