Typ tekstu: Książka
Autor: Woś Alojzy
Tytuł: Meteorologia
Rok: 1996
nieliniowych. Główny sens sytuacji nieliniowych zawiera się w stwierdzeniu: mała zmiana może spowodować duże zmiany w efekcie końcowym.
E. Lorenz (1963) na początku lat sześćdziesiątych prowadził badania uproszczonego modelu matematycznego atmosfery, mającego usprawnić opracowanie dokładniejszej prognozy pogody. Symulacje modelu przeprowadzono dwukrotnie. W pierwszej symulacji prognoza pogody była sporządzona na podstawie obliczeń wykonanych w jednym ciągu. W drugiej symulacji modelu ciąg obliczeń Lorenz podzielił na dwie części. Zanotował liczby, które uzyskał w pierwszej części obliczeń i wprowadził je jako nowy punkt początkowy. Wynik końcowy obliczeń pierwszej części stanowił warunek początkowy dla drugiej części badanego okresu.
Całkowity czas obliczeń w obu symulacjach był
nieliniowych. Główny sens sytuacji nieliniowych zawiera się w stwierdzeniu: mała zmiana może spowodować duże zmiany w efekcie końcowym.<br> E. Lorenz (1963) na początku lat sześćdziesiątych prowadził badania uproszczonego modelu matematycznego atmosfery, mającego usprawnić opracowanie dokładniejszej prognozy pogody. Symulacje modelu przeprowadzono dwukrotnie. W pierwszej symulacji prognoza pogody była sporządzona na podstawie obliczeń wykonanych w jednym ciągu. W drugiej symulacji modelu ciąg obliczeń Lorenz podzielił na dwie części. Zanotował liczby, które uzyskał w pierwszej części obliczeń i wprowadził je jako nowy punkt początkowy. Wynik końcowy obliczeń pierwszej części stanowił warunek początkowy dla drugiej części badanego okresu.<br> Całkowity czas obliczeń w obu symulacjach był
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego