Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Płomyk
Nr: 11
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1953
w którym główna soczewka zastąpiona była przez wklęsłe zwierciadło. Taki teleskop dawał lepsze wyniki niż przyrząd Heweliusza, pomimo że był znacznie od niego krótszy.
Żmudna i długa droga prowadziła od "astrolabium" Kopernika do wspaniałych, precyzyjnych instrumentów, używanych dziś przy badaniach nieba.
Teleskop, którym się posługuje młody astronom w obserwatorium wrocławskim, obraca się dokoła masywnej, stalowej osi, umieszczonej poziomo na dwóch betonowych słupach i zaopatrzonej w liczne podziałki. Oś ta wykonana jest nadzwyczaj precyzyjnie - z dokładnością do tysiącznej części milimetra. Dokładność pomiarów wykonywanych za pomocą teko instrumentu, jest przeszło tysiąc razy większa niż dokładność, jaką osiągał Kopernik posługując się swym astrolabium.
Gdzieś
w którym główna soczewka zastąpiona była przez wklęsłe zwierciadło. Taki teleskop dawał lepsze wyniki niż przyrząd Heweliusza, pomimo że był znacznie od niego krótszy. <br>Żmudna i długa droga prowadziła od "astrolabium" Kopernika do wspaniałych, precyzyjnych instrumentów, używanych dziś przy badaniach nieba. <br>Teleskop, którym się posługuje młody astronom w obserwatorium wrocławskim, obraca się dokoła masywnej, stalowej osi, umieszczonej poziomo na dwóch betonowych słupach i zaopatrzonej w liczne podziałki. Oś ta wykonana jest nadzwyczaj precyzyjnie - z dokładnością do tysiącznej części milimetra. Dokładność pomiarów wykonywanych za pomocą teko instrumentu, jest przeszło tysiąc razy większa niż dokładność, jaką osiągał Kopernik posługując się swym astrolabium. <br>Gdzieś
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego