Typ tekstu: Książka
Autor: Dybowska Alicja, Żaryn Jan, Żaryn Małgorzata
Tytuł: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności
Rok: 1996
początku miesiąca października, gromadzili się z żonami, dziećmi i domownikami swymi, bogom ojczystym czynili przez trzy dni ofiary z wołów, cielców, baranów i innych zwierząt. A po skończonych ofiarach przez trzy dni biesiadowali, pląsali i wyprawiali rozmaite igrzyska i wśród zabaw spożywali ofiarne żertwy [potrawy]. Ten był ze wszystkich najgłówniejszy obrządek religijny, którego nie godziło się nikomu zaniedbać" - czytamy u Długosza.

Przeważającą część ludności Wielkiego Księstwa Litewskiego, bo aż 80%, stanowili prawosławni Rusini , mieszkańcy dawnych księstw ruskich. Litwini chętnie przejmowali ich kulturę wzbogaconą wpływami z Bizancjum, a język ruski stał się nawet językiem urzędowym w państwie.

Przyczyny unii polsko-litewskiej. Wielkie
początku miesiąca października, gromadzili się z żonami, dziećmi i domownikami swymi, bogom ojczystym czynili przez trzy dni ofiary z wołów, cielców, baranów i innych zwierząt. A po skończonych ofiarach przez trzy dni biesiadowali, pląsali i wyprawiali rozmaite igrzyska i wśród zabaw spożywali ofiarne żertwy [potrawy]. Ten był ze wszystkich najgłówniejszy obrządek religijny, którego nie godziło się nikomu zaniedbać" - czytamy u Długosza.<br><br>Przeważającą część ludności Wielkiego Księstwa Litewskiego, bo aż 80%, stanowili prawosławni Rusini , mieszkańcy dawnych księstw ruskich. Litwini chętnie przejmowali ich kulturę wzbogaconą wpływami z Bizancjum, a język ruski stał się nawet językiem urzędowym w państwie.<br><br>Przyczyny unii polsko-litewskiej. Wielkie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego