Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 21
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2000
w nim niczego więcej - na karb zniszczenia kobiecych serc złożylibyśmy pewnie nadmierną skłonność do wzruszeń i przeżywania miłości.

Płonący wiecznie w piersiach ogień

Serce uchodziło przez tysiące lat za ośrodek uczuć. Władysław Kopaliński w "Słowniku symboli" pisze, że w Biblii wyraz "serce" występuje kilkaset razy jako symbol siedziby życia religijno-obyczajowego i ośrodek osobowości, a zaledwie tuzin razy określa organ ciała. Wedle starożytnych Egipcjan w sercu, a nie w mózgu, tkwiła inteligencja i był to jedyny organ wewnętrzny nieprzechowywany w urnach, lecz pozostawiany w mumii. Od ciężaru serca - ważonego na sądzie zmarłych - miały zależeć pozaziemskie losy człowieka.

Próba wysiłkowa

W rzeczywistości
w nim niczego więcej - na karb zniszczenia kobiecych serc złożylibyśmy pewnie nadmierną skłonność do wzruszeń i przeżywania miłości.<br><br>&lt;tit&gt;Płonący wiecznie w piersiach ogień&lt;/&gt;<br><br>Serce uchodziło przez tysiące lat za ośrodek uczuć. Władysław Kopaliński w "Słowniku symboli" pisze, że w Biblii wyraz "serce" występuje kilkaset razy jako symbol siedziby życia religijno-obyczajowego i ośrodek osobowości, a zaledwie tuzin razy określa organ ciała. Wedle starożytnych Egipcjan w sercu, a nie w mózgu, tkwiła inteligencja i był to jedyny organ wewnętrzny &lt;orig&gt;nieprzechowywany&lt;/&gt; w urnach, lecz pozostawiany w mumii. Od ciężaru serca - ważonego na sądzie zmarłych - miały zależeć pozaziemskie losy człowieka.<br><br>&lt;tit&gt;Próba wysiłkowa&lt;/&gt;<br><br>W rzeczywistości
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego