Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Metropol
Nr: 04.10
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2001
w obydwu krajach.
W ustawie z czerwca 2000 roku znalazł się przepis mówiący, że obywatel polski nie może być jednocześnie uznawany przez władze RP za obywatela innego państwa. Przepis ten nie zakazuje jednak posiadania podwójnego obywatelstwa. Oznacza jedynie, że w czasie pobytu w Polsce osoba taka traktowana jest wyłącznie jako obywatel Polski i musi posługiwać się polskimi dokumentami.
Chodzi głównie o to, by uniemożliwić manipulowanie obywatelstwem. Człowiek posiadający podwójne obywatelstwo gdyby np. został powołany przed komisję wojskową, mógłby pokazać paszport innego kraju i tym sposobem uniknąć służby wojskowej.
W przypadku opuszczania naszego kraju osoba mająca podwójne obywatelstwo również powinna okazać polski
w obydwu krajach.<br>W ustawie z czerwca 2000 roku znalazł się przepis mówiący, że obywatel polski nie może być jednocześnie uznawany przez władze RP za obywatela innego państwa. Przepis ten nie zakazuje jednak posiadania podwójnego obywatelstwa. Oznacza jedynie, że w czasie pobytu w Polsce osoba taka traktowana jest wyłącznie jako obywatel Polski i musi posługiwać się polskimi dokumentami.<br>Chodzi głównie o to, by uniemożliwić manipulowanie obywatelstwem. Człowiek posiadający podwójne obywatelstwo gdyby np. został powołany przed komisję wojskową, mógłby pokazać paszport innego kraju i tym sposobem uniknąć służby wojskowej.<br>W przypadku opuszczania naszego kraju osoba mająca podwójne obywatelstwo również powinna okazać polski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego