Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Kwietnik
Nr: 6
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1995
życie.
Joanna SOCHA-GRUSZCZYŃSKA

BYLINY

Kwitnące piwonie dodają uroku każdemu ogrodowi, niezależnie od jego stylu, a ciemnozielone liście zdobią rabaty aż do pierwszych mrozów. Piwonie są długowiecznymi bylinami, żyjącymi kilkadziesiąt, a nawet sto lat. Kwitną w maju i czerwcu. Ich okazałe kwiaty mają różne barwy, od czystej bieli przez wszystkie odcienie różu do purpury i ciemnej czerwieni. Pięknie wyglądają w wazonie i długo zachowują świeżość.
Łacińska nazwa rośliny, Paeonia, wywodzi się od greckiego słowa paionia, oznaczającego kwiat Apollina uzdrowiciela (Pajon to jeden z przydomków Apollina) lub sztukę uzdrawiania, leczenia.

Uprawiane gatunki
Piwonia chińska (Paeonia lactiflora) rośnie dziko w Chinach i na
życie.<br>&lt;au&gt;Joanna SOCHA-GRUSZCZYŃSKA&lt;/au&gt;&lt;/&gt;<br><br>&lt;div&gt;&lt;tit&gt;BYLINY&lt;/tit&gt;<br><br>Kwitnące piwonie dodają uroku każdemu ogrodowi, niezależnie od jego stylu, a ciemnozielone liście zdobią rabaty aż do pierwszych mrozów. Piwonie są długowiecznymi bylinami, żyjącymi kilkadziesiąt, a nawet sto lat. Kwitną w maju i czerwcu. Ich okazałe kwiaty mają różne barwy, od czystej bieli przez wszystkie odcienie różu do purpury i ciemnej czerwieni. Pięknie wyglądają w wazonie i długo zachowują świeżość.<br>Łacińska nazwa rośliny, Paeonia, wywodzi się od greckiego słowa paionia, oznaczającego kwiat Apollina uzdrowiciela (Pajon to jeden z przydomków Apollina) lub sztukę uzdrawiania, leczenia.<br><br>&lt;tit&gt;Uprawiane gatunki&lt;/tit&gt;<br>Piwonia chińska (Paeonia lactiflora) rośnie dziko w Chinach i na
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego