Typ tekstu: Książka
Autor: Błoński Jan
Tytuł: Forma, śmiech i rzeczy ostateczne
Rok: 1994
nasz autor, nie sposób ich wyrzucić. Należy raczej wyjawić ich obecność, pokazać, jakimi sposobami uciskają, kształtują autora.
A jak autora to oczywiście także bohatera (bohaterów). Jeśli bowiem jest tak, jak odkrył pisarz po ogłoszeniu Pamiętnika - to przecie musi być podobnie z każdym człowiekiem! I zapewne - w każdej sytuacji... A zatem odkrycie, które zrobił urażony Sinką-Pimką Gombrowicz, jest tylko literacką odmianą prawa, które obowiązuje we wszelkim myśleniu o człowieku! Tak właśnie wprowadzona zostaje do twórczości Gombrowicza problematyka formy.
W pierwiastkowej, przedfilozoficznej postaci można ją chyba przedstawić, jak następuje:
Każdy z nas, myśląc i działając, nie przestaje wyjaśniać sobie, porządkować i kształtować
nasz autor, nie sposób ich wyrzucić. Należy raczej wyjawić ich obecność, pokazać, jakimi sposobami uciskają, kształtują autora.<br>A jak autora to oczywiście także bohatera (bohaterów). Jeśli bowiem jest tak, jak odkrył pisarz po ogłoszeniu Pamiętnika - to przecie musi być podobnie z każdym człowiekiem! I zapewne - w każdej sytuacji... A zatem odkrycie, które zrobił urażony Sinką-Pimką Gombrowicz, jest tylko literacką odmianą prawa, które obowiązuje we wszelkim myśleniu o człowieku! Tak właśnie wprowadzona zostaje do twórczości Gombrowicza problematyka formy.<br>W pierwiastkowej, przedfilozoficznej postaci można ją chyba przedstawić, jak następuje:<br>Każdy z nas, myśląc i działając, nie przestaje wyjaśniać sobie, porządkować i kształtować
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego