Typ tekstu: Książka
Autor: Bartosz Grzegorz
Tytuł: Druga twarz tlenu
Rok: 1995
lub przyjąć, by utworzyć dany związek chemiczny.
Jeszcze jedna komplikacja terminologiczna: anionorodnik ponadtlenkowy może w roztworze wodnym przyłączyć proton, tworząc obojętny elektrycznie rodnik:

Najprościej byłoby chyba nazwać ten obojętny rodnik rodnikiem ponadtlenkowym. W literaturze wolnorodnikowej przyjęła się jednak inna nazwa. Po angielsku rodnik ten określany jest jako hydroperoxyl radical. Polskim odpowiednikiem tej nazwy jest rodnik wodoronadtlenkowy.
Produktem przyłączenia trzech elektronów do cząsteczki tlenu (co zachodzi nie bezpośrednio i na szczęście niezbyt łatwo) jest rodnik wodorotlenowy ˇOH - jak się wydaje, najbardziej reaktywny twór chemiczny, jaki występuje w układach biologicznych.

Krótkie przypomnienie: rodnik wodorotlenowy to coś zupełnie innego niż anion wodorotlenowy!

Zaczynają pojawiać
lub przyjąć, by utworzyć dany związek chemiczny.<br>Jeszcze jedna komplikacja terminologiczna: anionorodnik ponadtlenkowy może w roztworze wodnym przyłączyć proton, tworząc obojętny elektrycznie rodnik:<br>&lt;gap&gt;<br>Najprościej byłoby chyba nazwać ten obojętny rodnik rodnikiem ponadtlenkowym. W literaturze wolnorodnikowej przyjęła się jednak inna nazwa. Po angielsku rodnik ten określany jest jako hydroperoxyl radical. Polskim odpowiednikiem tej nazwy jest rodnik wodoronadtlenkowy.<br>Produktem przyłączenia trzech elektronów do cząsteczki tlenu (co zachodzi nie bezpośrednio i na szczęście niezbyt łatwo) jest rodnik wodorotlenowy ˇOH - jak się wydaje, najbardziej reaktywny twór chemiczny, jaki występuje w układach biologicznych.<br><br>&lt;tit&gt;Krótkie przypomnienie: rodnik wodorotlenowy to coś zupełnie innego niż anion wodorotlenowy!&lt;/&gt;<br><br>Zaczynają pojawiać
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego