Typ tekstu: Książka
Autor: Brzeziński Jerzy
Tytuł: Metodologia badań psychologicznych
Rok: 1996
uznawanych wartości, zajmowane postawy, kierowanie się chwilowymi preferencjami, uprzednie doświadczenia badawcze, inteligencja, wiedza, temperament współdeterminują styl odegrania wspomnianych ról: roli badacza i roli osoby badanej. To, jak zachowuje się osoba badana w sytuacji badawczej, w dużej mierze zależy od postrzeganego przez nią zachowania się badacza w tej samej sytuacji. I odwrotnie, zachowanie się badacza w jakiejś mierze też jest modyfikowane przez zachowanie się osoby badanej (Jamieson i in., 1987).

Mówiąc inaczej, o specyfice psychologicznego badania naukowego stanowi interakcja dwóch podmiotów procesu badawczego - badacza (psychologa) i osoby badanej (ucznia, studenta, "człowieka z ulicy" itp.).

2. Osobliwości badania psychologicznego (wg S. Rosenzweiga)

Rosenzweig
uznawanych wartości, zajmowane postawy, kierowanie się chwilowymi preferencjami, uprzednie doświadczenia badawcze, inteligencja, wiedza, temperament współdeterminują styl odegrania wspomnianych ról: roli badacza i roli osoby badanej. To, jak zachowuje się osoba badana w sytuacji badawczej, w dużej mierze zależy od postrzeganego przez nią zachowania się badacza w tej samej sytuacji. I odwrotnie, zachowanie się badacza w jakiejś mierze też jest modyfikowane przez zachowanie się osoby badanej (Jamieson i in., 1987). <br><br>Mówiąc inaczej, o specyfice psychologicznego badania naukowego stanowi interakcja dwóch podmiotów procesu badawczego - badacza (psychologa) i osoby badanej (ucznia, studenta, "człowieka z ulicy" itp.).<br><br>&lt;tit&gt; 2. Osobliwości badania psychologicznego (wg S. Rosenzweiga)&lt;/&gt;<br><br> Rosenzweig
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego