Typ tekstu: Książka
Autor: Malik Krystyna Raciborska Maria
Tytuł: Przewodnik po Polsce - cz. 1
Rok: 1997
powstania styczniowego miejsce schronienia walczących oddziałów polskich. Od 1864 wyrąb lasów, który spowodował wycięcie puszczy. W odl. 4km w prawo, na pn. zach., Budy Zosiny, cmentarz żołnierzy AK zgrupowania "Kampinos''. - 44km MIĘDZYBORÓW. W pobliżu niewielki las sosnowy, pozostałości d. Puszczy Jaktorowskiej.
49km ŻYRARDÓW (40900mk.), m., duży ośrodek przemysłu lniarskiego, bawełnianego, odzieżowego, pończoszniczego.
Osada fabryczna 1830. Przeniesienie z Warszawy przędzalni F. Girarda (Żyrardów od jego nazwiska) rozpoczęło w 1833 rozwój miejscowości. 1857 rozbud. zakładów produkujących na rynek rosyjski i chiński. 1883 pierwszy w historii polskiego proletariatu strajk masowy. Aktywna działalność organizacji robotniczych (SDKPiL, KPP).
W secesyjnym pałacyku (1896) Muzeum Okręgowe. Liczne miejsca
powstania styczniowego miejsce schronienia walczących oddziałów polskich. Od 1864 wyrąb lasów, który spowodował wycięcie puszczy. W odl. 4km w prawo, na pn. zach., Budy Zosiny, cmentarz żołnierzy AK zgrupowania "Kampinos''. - 44km MIĘDZYBORÓW. W pobliżu niewielki las sosnowy, pozostałości d. Puszczy Jaktorowskiej. <br>49km ŻYRARDÓW (40900mk.), m., duży ośrodek przemysłu lniarskiego, bawełnianego, odzieżowego, pończoszniczego. <br>Osada fabryczna 1830. Przeniesienie z Warszawy przędzalni F. Girarda (Żyrardów od jego nazwiska) rozpoczęło w 1833 rozwój miejscowości. 1857 rozbud. zakładów produkujących na rynek rosyjski i chiński. 1883 pierwszy w historii polskiego proletariatu strajk masowy. Aktywna działalność organizacji robotniczych (SDKPiL, KPP). <br>W secesyjnym pałacyku (1896) Muzeum Okręgowe. Liczne miejsca
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego